Молекули ідеального газу є матеріальними точками, взаємодія між якими обмежена молекулярними соударениями. Будь-який реальний газ тим ближче до ідеального, чим нижчий його тиск і вища температура. Наприклад, навколишнє повітря можна вважати ідеальним газом.

Газ можна вважати ідеальнимякщо: відсутні сили міжмолекулярної взаємодії, тобто молекули не залучаються і не відштовхуються; взаємодія між молекулами відбувається лише під час їх ударяння та є пружною; молекули газу немає обсягу і вважаються матеріальними точками.

Під ідеальним газом розуміється газ, у якому відсутні сили гравітаційної взаємодії між молекулами, що утворюють газ, а механічна взаємодія молекул обмежена лише пружним зіткненням, самі молекули при цьому представляють ідеально пружні матеріальні точки, що не мають обсягу.

Реальні гази відрізняються від своєї моделі. ідеальних газів – тим, що їх молекули мають кінцеві розміри та між ними діють сили тяжіння (за значних відстаней між молекулами) та відштовхування (при зближенні молекул одна з одною).