Якщо печериці дрібні, слід ретельно протерти їх сухою серветкою — мити чи чистити необов'язково. З великих також необхідно прибрати землю, потім розрізати на 2-4 частини і зняти з капелюшків тонку шкірку. Ніжки можна або витерти сухою серветкою. Після цього гриби готові до вживання.
Так звані "спідничкиі темні платівки під капелюшком чіпати не варто — саме вони надають грибам характерного смаку. Однак сенс в очищенні капелюшка все ж таки є, коли гриби досягають 5 см у висоту. Зі збільшенням розміру шкірка потовщується, і гриби можуть вийти жорсткими.
Деякі продукти при контакті з водою починають швидше псуватися. Наприклад, це гриби та ягоди. Якщо на грибах сильні забруднення, їх потрібно промити, але це варто робити безпосередньо перед приготуванням. Гриби не варто надовго залишати у воді, тому що вони вбирають її, втрачаючи свою структуру.
Не дивлячись на те, де його знайшли гриб – у лісі або на полицях магазину, його обов'язково треба мити під проточною водою. Чому? У лісових «жителях», крім природного сміття, можуть мешкати комахи та шкідники.