Кора берези очищає організм від токсинів, покращує травлення, має жарознижувальну властивість.. Листя входить до складу фітолізину, що застосовується як сечогінний, протизапальний, спазмолітичний засіб і для видалення каменів із нирок та сечового міхура.
Бетулін витягнутий із білої частини берести. Основу екстракту становить тритерпеновий біофлавоноїд, названий на честь берези — бетуліном, бо латинська назва берези – Betula, але сухий екстракт кори також містить лупан, лупеол, бетуліну ацетат, аллобетулін, ізобетулол, олеїнову кислоту.
Найчастіше береза використовується в медицині як сечогінний засіб, але крім цього вона стимулює відтік жовчі, зміцнює імунітет, заспокоює нервову систему, вбиває хвороботворні бактерії, посилює потовиділення при підвищенні температури, допомагає загоювати рани і ранки. А ще це добрий антиоксидант.
Різні народи використовують бересту як покрівельний матеріал і для виготовлення човнів. Береста добре запалюється і довго горить, тому багато народів Росії здавна використовують її для розпалювання печей та розпалювання багать. В будівництві бересту використовували як ізолятор від вогкості.