Щавель здатний покращувати травлення, функції печінки та жовчного міхура. Він корисний при недокрів'ї, серцево-судинних захворюваннях; при різних висипах та свербіння шкіри, як антиалергенний засіб. Вживання щавлю активізує діяльність печінки та кишечника. May 16, 2022
«Якщо у людини є сечокам'яна хвороба, подагра, ревматоїдний артрит або сечова кислота в крові підвищена, щавель із раціону краще виключити, — попереджає дієтолог. — Не варто вживати його також при панкреатиті, загострених гастритах, холецистит, синдром подразненого кишечника — навіть у період ремісії.
Щавель – це вітамінна та лікарська рослина, здатна покращувати травлення, функції печінки та жовчного міхура, загоювати рани, зупиняти кровотечі, він корисний при недокрів'ї, серцево-судинних захворюваннях; при різних висипах та свербіння шкіри, як антиалергічний засіб.
Список важливих для здоров'я мінералів та мікроелементів у щавлі теж чималий: магній, залізо, йод, кальцій, фосфор, цинк та багато чого ще. Також у стеблах та листі рослини присутній комплекс органічних кислот: щавлева, аскорбінова, лимонна, яблучна і навіть рідкісна для овочів та фруктів кавова.