Чим небезпечна пліснява Цвіль впливає на організм невидимо, на кшталт радіації. Отрута, що виділяє плісняву, що оточує нас у побуті, називається мікотоксинами. Мікотоксини, що надійшли в організм з їжею, призводять до погіршення репродуктивної функції та імунного стану, до крововиливів та некрозів печінки.

Також уражене цвіллю варення можна прокип'ятити – висока температура уб'є грибки. Видаліть пліснява ложкою, коли запаху та смаку її не буде – перелийте варення у сотейник. Додати цукор (200 гр на 1 л варення) і проваріть до появи пінки. Пінку треба зняти та викинути, а варення з'їсти якнайшвидше.

Цвіль може викликати кашель, риніт, алергічний кон'юнктивіт та бронхіальну астму, але тільки за наявності чутливості до цвілі. Вживання «заражених» продуктів може викликати слабкість, різке нездужання, біль голови, запаморочення, нудоту і блювання.

Нічого страшного з вами статися не повинно. Максимум – може бути невеликий розлад ШКТ (дискомфорт у кишечнику, послаблення випорожнень тощо). Це не є небезпечним і може бути куповано прийомом антидіарейного засобу (лоперамід-акрихін і т.д.).