Принциповою відмінністю гострої виразки від хронічної є збереження м'язової та серозної оболонки; е. глибина первинного ураження стінки органу. Є ендоскопічні критерії, що дозволяють на всіх стадіях саногенезу відрізнити плоский гострий виразковий дефект від хронічної виразки, що рубається.

Гострою виразкою називають патологію слизової оболонки шлунка, яка розвивається вглиб і вражає м'язовий шар. Зазвичай під час обстеження виявляють одиничні виразкиякі мають круглу форму. На дні виразки спостерігаються фібриновини відкладення. Якщо не відбувається рубцювання, процес набуває хронічну форму.

Хронічна хвороба, що вражає слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, називається виразкою дванадцятипалої кишки. Найчастіше вона виникає на тлі хронічного запального процесу. Для виразки цього типу властиво чергування періодів ремісії та загострень, що супроводжується певними симптомами.

Гостра виразка слизової оболонки шлунка від хронічної (поза загостренням) відрізняється: глибиною некрозу, відсутністю склерозу, характером запалення, наявністю солянокислого гематину.