Крім природничих наук, він займався іноземними мовами, танцями, малюванням, літературою та фехтуванням. За кордоном Ломоносов провчився п'ять років: тут він створив кілька наукових праць, переклав твори іноземних академіків, написав перші вірші російською мовою.

Ломоносів був найбільшим поетом XVIII століття, творцем російської оди філософського та високого громадянського звучання, автором поем, поетичних послань, трагедій, сатир, філологічних праць, він створив першу російську граматику.

Саме він вигадав основи фізичної хімії. Михайло Васильович, підтримуючи праці Коперника, часто вивчав астрономію: талановитий вчений став відкривачем атмосфери на Венері, також йому належать створення множинних експедицій та удосконалення світловідбиваючого телескопа (система Ломоносова-Гершеля).

З десяти років Михайло став допомагати батькові, вони разом ходили на рибні промисли у Біле та Баренцеве море. Рибальське судно Ломоносових називалося «Чайка». Заняття мореплавством загартували сили та характер юного Михайла та збагатили його розум різноманітними спостереженнями.