Живі організми вмирають, на відміну від неживих. Всі живі організми здатні до зростання, яке відбувається внаслідок накопичення енергії та корисних речовин. Живі організми здатні передавати потомству спадкові ознаки. Кожна жива істота здатна адаптуватися в нових умовах життя.

Живі організми відрізняються від тел неживий природи складнішим хімічним складом (зокрема, обов'язковою наявністю білків та нуклеїнових кислот) та сукупністю властивостей живого (поодинокі більшість з цих властивостей є і в деяких об'єктів неживий природи).

Жива природа це все, що відрізняється здатністю зростати, дихати, харчуватися і розвиватися. Людина, тварини, рослини – це об'єкти живої природи. До об'єктів неживої природи відносяться повітря, вода, каміння, ґрунт, зірки, Сонце. Живі істоти пов'язані з об'єктами неживої природи не можуть без них жити.

Основною відмінністю живих організмів від неживих предметів є здатність пристосовуватися до умов навколишнього середовища, що інтенсивно змінюються – інакше кажучи, вони мають здатність реагувати на зміни, які відбуваються в зовнішній природі. За рахунок цього відбувається адаптація.