У просторіччі під ватою найчастіше розуміється медична вата (лат. Gossypium). волокно з виростів клітин епідерми насіння (волосків) культивованих видів бавовнику (Gossypium L.), що більш ніж на 95 % складається з клітковини.
Виконується це за допомогою спеціальних машин, що називають джинами. Джини-волокновіддільники в першу чергу поділяють бавовна на волокна, лінт та делінт. Волокна використовуються для виготовлення пряжі та тканини, а ось з лінту – волокон коротше 2 см та делінту (волокна коротше 0,5 см) виготовляють вату.
Вата медична може служити для утеплення зав'язаної або забинтованої частини тіла (наприклад, при компресах, що зігрівають), а також м'якою підкладкою при накладенні шин і іммобілізуючих пов'язок (наприклад, гіпсових).
Основними виробниками бавовни у світі є Китай, США та Індія. На пострадянському просторі найбільший виробник – Узбекистан. Бавовна дуже вимоглива рослина і для її вирощування необхідний жаркий клімат та багато вологи. Тому на бавовняних полях будують мережі каналів та зрошувальних систем.