Це можуть бути плацентарні (дефекти пуповини та плаценти), екологічні (несприятливий стан навколишнього середовища, робота на шкідливих виробництвах та ін.) та спадкові (генні та хромосомні порушення, вроджені вади) розвитку) Причини.

Причинами цього бувають куріння, вживання алкоголю, хромосомні аномалії, інфекції, але найчастіше – фетоплацентарна недостатність та інші стани, що призводять до порушення кровообігу: підвищений або знижений артеріальний тиск, токсикози другої половини вагітності, цукровий діабет із пошкодженням.

Відставання в розвитку не завжди проявляється клінічно, але може супроводжуватися недостатніми надбавками у вазі, меншим колом живота у жінки, надміру активними або, навпаки, дуже рідкісними рухами тіла дитини.

При виявленні затримки зростання плоду або малого для гестаційного терміну плоду здійснюється спостереження за вагітною відповідно до клінічних рекомендацій. При Ранній ЗРП (до 32 тижнів) пацієнтка направляється до лікаря-генетика для виключення хромосомних аномалій.