Незважаючи на низку корисних властивостей гороху, вживати його можна не всім. Продукт категорично протипоказаний при нефритах та подагрі. Також не варто його вживати при загостреннях захворювань шлунково-кишкового тракту, холециститах та тромбофлебітах..05 Oct 2020
Шкода гороху Горох містить пурини (речовини, які підвищують вміст сечової кислоти та накопичують солі цієї кислоти (урати) у суглобах), тому не рекомендований для регулярного вживання літнім людям та хворим на подагру.
– покращує обмін речовин та виведення токсинів з організму. Клітковина, що міститься в гороху, запобігає утворенню запорів, нормалізує роботу кишкового тракту. Наприклад, при виразкових хворобах шлунка, дванадцяти палої кишки рекомендується гороховий суп-пюре із вершковим маслом, він знижує кислотність.
Горох багатий калієм та фосфором, магнієм та кальцієм. За вмістом білка горох може зрівнятися з м'ясом. Горох дуже корисний завдяки високому вмісту в ньому вітамінів A, B та C. Крім того, горох – Це енергетик: у ньому міститься велика кількість вуглеводів.