Такі планети мають схожі особливості поверхні, серед яких каньйони, кратери, гори, вулкани та інші структури, залежні від присутності води та тектонічної активності. Планети земної групи також мають вторинні атмосфери, які створюються в процесі вулканічної активності або падіння комет.

Планети другий, або земний, групи мають багато подібностей. Наприклад, всі вони складаються з трьох основних частин: ядра, мантії та твердої оболонки. Ідентичний також хімічний склад більшої частини гірських порід: вони складаються з оксидів (містять кисень), заліза, кремнію тощо.

На відміну від планет-гігантів, планети земної групи порівняно маленькі, мають тверду поверхню, високу щільність і складаються з важких елементів – заліза, кисню, кремнію та інших. Вони облямовані Головним поясом астероїдів і становлять внутрішню Сонячну систему.

Планети, що відносяться до земній групі, – Меркурій, Венера, Земля, Марс – мають невеликі розміри та маси, середня щільність цих планет у кілька разів перевищує густину води; вони повільно обертаються навколо осей; у них мало супутників (у Меркурія та Венери їх взагалі немає, у Марса — два крихітні, у Землі — один).