«Празька весна» (Чеш. Pražské jaro, словацьк. Pražská jar) – період лібералізації в ЧССР з 5 січня по 21 серпня 1968 року, пов'язаний з обранням першим секретарем ЦК КПЛ Олександра Дубчека та його реформами, спрямованими на розширення прав і свобод громадян та децентралізацію влади в країні.
У ніч проти 21 серпня 1968 року закінчилася Празька весна – Спроба побудови «соціалізму з людським обличчям» в окремо взятій Чехословаччині. Рівно 50 років тому країну окупували війська Варшавського договору; за 36 годин було вбито, за різними оцінками, від 130 до 400 осіб.
21 серпня минулого року сталася трагічна подія: війська країн Варшавського пакту вторглися у дружню Чехословаччину. Ця акція мала на меті припинити демократичний шлях розвитку, на який стала вся країна. Весь світ із надією стежив за післясічневим розвитком Чехословаччини.
У ніч із 20 на 21 серпня 1968 року в Чехословаччину почалося вторгнення сил країн Варшавського договору. В операції брали участь війська СРСР, чисельність яких була найвищою, а також Болгарії, Угорщини та Польщі.