Зазвичай уповільнення зростання томатів пов'язують із дефіцитом азоту. У разі нестачі цього основного елемента живлення припиняється зростання верхівкових та бічних пагонів, а молоді листочки починають жовтіти. Якщо ж не вистачає сполук сірки, то стебло стоншується і твердне, залишаючись карликовим.

Причиною є занадто високий показник pH ґрунту, тобто його залужування. У кислому ґрунті рослинка теж не розвиватиметься. Розсада томатів набуває в таких умовах червонувато-синій колір, коріння також розвинені ледве-ледве. Буває, що як розгорнулися сім'ядольні листочки, так на цьому зріст і зупинився.

Чим краще підгодувати помідори під час плодоношення суперфосфату, розчинивши його у 10 л води. на 1 кв. м помідорної грядки використовуйте 10 л розчину. Для формування великої кількості смачних та м'ясистих плодів рослини потребують таких елементів, як бір, марганець, йод та калій.

Недолік чи надлишок вологості. Оптимальний режим вологості для томатів такий: повітря – 60%, ґрунту – 75 – 80%. Просунуті садівники кажуть, що у помідора «голова має бути сухою, а ноги мокрими». Особливо важливою є ця умова в період зав'язування плодів, коли зростання помідорних кущів взагалі сповільнюється.