У багатьох місцевостях почалися голодування. Селяни використовували для харчування сурогати, пухли від недоїдання, тікали з сіл. Колгоспи, в яких селяни працювали за голодну пайку хліба та (або) миску супу, відродили найгірші зразки кріпосного права та повернули поселення за часів військового комунізму.Nov 27, 2009

Завданням колективізації було відібрати у селян індивідуальні господарства та перевести їх у створені для цього колгоспи, тобто колективне господарство. Якщо зовсім спрощувати, завданням колективізації було знищити заможних. селян.

Трагедією для радянського села колективізація була і тому, що зруйнувала сільське господарство та привела країну до масового голоду 1932–1933 рр., жертвами якого у основних зернових районах СРСР і Казахстані стало щонайменше 5 млн. людина.

У селах прізвисько закріпилося за тими, хто розбагатів на торгівлі та лихварстві. Кулаки зазвичай не працювали в полі: вони позичали односельцям зерно та гроші, давали в оренду коней для обробітку землі, а натомість вимагали вагому частину врожаю — така розплата наприкінці зими незмінно призводила до нових позик.