Населяють тундрову та лісову зони Європи, Азії та Північної Америки, де поширені на північ до найвіддаленіших островів. В Азії мешкають також степовими озерами і на озерах високогірних хребтів Південного Сибіру. Гагари проводять все своє життя на воді або в безпосередній близькості від неї.

Місця проживання Ареал проживання чорнозобій гагари від Аляски до Євразії. Гніздиться у Фінляндії, Норвегії, Північній Америці та Росії. Зимує на Північному морі та атлантичному узбережжі, у північній частині Середземного моря, на чорноморському та каспійському узбережжі. У Росії гніздитися в тундровій та лісовій зоні, на озерах.

На суші ці птахи безпорадні, пересуваються насилу, частіше повзають, відштовхуючись ногами. Харчуються гагари майже винятково дрібною рибою. У їхніх шлунках знаходять також молюсків, ракоподібних, хробаків, комах; ці групи тварин особливо велику роль грають у харчуванні пташенят. Іноді в їжу використовуються рослини.

Основна причина скорочення чисельності – зростання чинника занепокоєння внаслідок інтенсивного відвідування берегів озер рибалками та туристами. При цьому птахи довго не повертаються на гніздо і кладка стає легкою здобиччю хижаків (насамперед сірої ворони).