Розповсюдження Благородний олень мешкає у багатьох районах світу. Ареал досить великий. Цю тварину можна зустріти по всій території Західної Європи на північ до Південної Скандинавії, у Північній Африці (Алжирі, Марокко, Туніс), Ірані, Афганістані, Монголії, Тибеті, Південно-Східному Китаї.
Він заселяє як рівнинні, і гірські райони, живе у тундрі, лісотундрі, хвойних лісах. Чисельність дикого північного оленя у Росії становить трохи більше 1 млн голів. Найбільша популяція мешкає в центральній Арктиці – Таймир, Евенкія, Якутія – близько 480 тис.
В наш час оленярством займаються багато народів Півночі, Сибіру та Далекого Сходу Росії, у тому числі якути, долгани, комі, коряки, ненці, саами, тофалари, ханти, мансі, евенки, евени, юкагіри, чукчі, енцы, нганасани; в Фінляндії оленярством займаються саами (раніше також займалися квени).
Перші олені з'явилися в олігоцені в Азії. З неї вони поширилися в Європу і в міоцені по природному мосту, що існував тоді, в Північну Америку. У Південну Америку олені дісталися лише геохронологічно недавньому плейстоцені.