Рослини, як і всі живі організми, у процесі дихання поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Газообмін у них відбувається через продихи на листі, а також через сочевички на стеблах і тріщини в корі. Усередині тканин кисень слідує по міжклітинниках, потім проникає в клітини.

Дихання рослин відбувається постійно. У світлий час доби в епідермісі листя і молодих стебел відкриті продихи, кисень з повітря надходить до клітин через них. У темний час продихи закриваються. Клітини рослин використовують кисень, який утворився при фотосинтезі та міститься у міжклітинниках.

Порівняємо процеси дихання і фотосинтезу. Дихання відбувається у всіх живих клітинах, а фотосинтез – Тільки в клітинах, що містять хлоропласти. При диханні споживається кисень та виділяється вуглекислий газ. При фотосинтезі навпаки – вуглекислий газ надходить у рослину, а кисень виділяється у навколишнє середовище.

У рослин дихання в основі своєї – процес, протилежний фотосинтезу. Молекула цукру глюкози окислюється киснем повітря до вуглекислого газу та води з виділенням укладеної у вуглеводах енергії.