Варто пам'ятати, що раки люблять чисті водойми і мешкають переважно у великих ставках, озерах середньої та великої величини. Водосховища також нерідко стають ідеальним місцем для розмноження цих членистоногих. Але найчастіше раку можна знайти в річках зі слабкою течією. Це те місце, де можна зловити їх прямо руками.

Річковий рак живе у прісних водоймах, він має забарвлення, за допомогою якого легко маскується на дні водоймища серед корчів та мулу. Панцирь щільний і служить захистом внутрішніх органів. Органи почуттів добре розвинені. Це фасеткові очі, розташовані на стеблинках, які допомагають шукати їжу.

Вдень ховається у укриттях (під камінням, корінням дерев, у норах чи будь-яких предметах, що лежать на дні), які охороняють від інших раків. Роє нори, довжина яких може досягати 35 см. Влітку живе у дрібній воді, взимку перебирається на глибину, де ґрунт міцний, глинистий або піщаний.

Вода, де вони мешкають, має бути прісною, в солоній чи солено-прісній морській воді раки не можуть розмножуватись. Вміст кисню в воді ракам потрібно таке ж, як і лососевим рибам.