Їх встановлюють на водопровідних трубах, у спеціальних колодязях, що закриваються кришкою. Залежно від глибини колодязя гідранти випускаються заввишки від 500 мм до 3000 мм з інтервалом 250 мм. Розрізняють підземні та наземні пожежні гідранти.
Зовні гідрант виглядає як вмонтований у водопровідні мережі зовнішній кран, до якого при потребі підключається спеціальний рукав для подачі води до місця пожежі. Основними елементами будь-якого гідранта є корпус, патрубка, клапани та ніпель зі спеціальним різьбленням.
Пожежний гідрант має бути встановлений уздовж автомобільних доріг на відстані не більше 2,5 метра від краю проїжджої частини, але не ближче 5 метрів від стіни найближчої будівлі. Допускається розташування гідранта на проїжджій частині, але його встановлення на відгалуженні водопроводу не допускається.
Гідрант пожежний – пристрій на водопровідній мережі, що дозволяє підключати обладнання, що забезпечує подачу води для гасіння пожежі. Наявність пожежників гідрантів є відмінною рисою мереж протипожежного водопостачання.