Зазвичай дослідники розглядають Повість як «вставну новелу», потрібну автору для викриття столичної влади, і пояснюють її включення до «Мертві душі» прагненням Гоголя розширити соціальні та географічні рамки поеми, надати зображенню «усієї Русі» необхідної повноти.
о капітане Копєйкіне поштмейстер розповідає у момент найбільшого переполоху, що охопив губернське місто. «Повість про капітана Копєйкіна» – Ще одне підтвердження того, що кріпосницький лад занепадає, а нові сили, нехай і стихійно, але вже готуються до боротьби з соціальним злом і несправедливістю.
Повість розповідає про героя війни 1812 року, який втратив здоров'я та засоби для існування. Капітан Копєйкін втрачає руку та ногу під час битви. Нездатний на працю, він вирушає до батька, але той йому нічим не може допомогти. Він вирушає до Петербурга, сподіваючись на винагороду за службу та компенсацію інвалідності.
Відповідь чи рішення1. Гоголь дуже часто піднімав у своїх творах проблему ставлення чиновників до звичайних людей. В цій повісті йде розповідь про те, як солдат, який втратив у битві ногу, їде до Петербурга за пенсією, але не отримує її.