Згідно з декларацією, свідомістю володіють всі ссавці та птиці, деякі комахи, головоногі молюски та інші тварини. Нервова діяльність тварини, пояснюють нейробіологи, не обмежується корою великих півкуль, а емоцій і свідомості найважливіше підкіркові структури.

Свідомість – стан психічного життя організму, що виражається в суб'єктивному переживанні подій зовнішнього світу і тіла організму, а також у звіті про ці події та у відповідь на ці події. Свідомість може розумітися у ширшому чи вужчому сенсі.

Механізм свідомості сформувався внаслідок еволюції людини. Фізіологія цього механізму остаточно не з'ясована. Серед нейробіологів є думка, що свідомість тією чи іншою мірою притаманне також ряду тварин: ссавцям, птахам, головоногим та ін. Свідомість – Поняття, що має широкий спектр значень.

Важливим джерелом формування свідомості є зовнішній світ. Він виступає як онтологічна основа психічної діяльності людини. Одного мозку, отже, недостатньо для функціонування свідомості. Незалежно від впливів навколишнього світу мозок не може мислити.