На чолі гугенотів стояли Бурбони (принц Конде, Генріх Наваррський) та адмірал де Коліньї, на чолі католиків – королева-мати Катерина Медічі та могутні Гізи.

Перша гугенотська війна (1562-1563) – збройний конфлікт між французькими протестантами (гугенотами) і католиками, підтриманими партією королеви-матері Катерини, який став першою з восьми релігійних війн. Гугенотов у цьому конфлікті очолював Людовік де Бурбон, принц Конде; католиків – Франсуа де Гіз.

початок Реформації у Франції Вперше з критикою католицизму виступив Гільом Фарель у 1526 році, познайомившись із швейцарським протестантизмом у версії Цвінглі. Французький король Франциск I спочатку терпимо ставився до реформаторів, серед яких був і Жан Кальвін.

Вдень початку Першою релігійної війни вважається 1 березня 1562 року, коли герцог де Гіз, порушивши Січневий едикт, напав зі своєю почетом на гугенотів, що здійснювали богослужіння, в містечку Вассі в Шампані. Було вбито кілька десятків людей та поранено близько 100 учасників зборів.