Першу офіційну обсерваторію (академічну) було засновано Петром I, одночасно з академією наук, в 1725 в Петербурзі (відкрита при Катерині I); це восьмикутна вежа, що існує й досі над будівлею бібліотеки академії, на Василівському острові. Першим її директором був Деліль.

Яків Брюс До Петербурзької обсерваторії в Росії були обсерваторії в: Холмогорах (з 1690) і в Москві (з 1701) в Сухаревської вежі. А першу приватну обсерваторію в Росії створив Яків Брюс (1670-1735) у 1726 році.

Якось, у місті Мераге юний Улугбек побачив знамениту Марагінську обсерваторію, яка проіснувала до середини XIV століття і була найбільшою астрономічною обсерваторією свого часу. У ній зберігалося близько 400 тисяч рукописів і працювало понад 100 учених-астрономів.

Першою обсерваторією у сучасному значенні цього слова став Олександрійський мусейон, заснований на початку ІІІ століття до н. е. при Птолемеї Сотері з ініціативи Деметрія Фалерського. Мусейон був релігійним, дослідницьким, навчальним та культурним центром епохи еллінізму.