Це робота чеського інженера Франтішека Кіршника, який жив тоді у Росії. 1783 року майстер представив свою роботу під чеською назвою — гармоніка. Російською – гармонь чи гармошка.

За найпоширенішою версією інструмент вперше з'явився біля Німеччини ще на початку ХІХ століття. Згідно з цією версією, авторство у виготовленні гармоній належить Крістіану Бушману. Існує також думка, що перша гармонь винайшли та виготовили в Росії, а саме в Петербурзі ще наприкінці XVIII століття.

Згідно з дослідженнями мистецтвознавця Мірека, перша гармонь з'явилася в Санкт-Петербурзі в 1783 стараннями чеського органного майстра Франтішека Кіршника (він придумав новий спосіб вилучення звуку – за допомогою металевого язичка, що коливається під дією потоку повітря).

Першу ручну гармоніку виготовили у 1822 році в Німеччині, а до 1830 року вона дійшла до Росії. Гуляючи Нижегородським ярмарком, тульський зброяр Іван Сизов придбав новинку. Повернувшись додому, розібрав інструмент і досконало вивчив пристрій, а потім зібрав його точну копію, яка за звучанням нічим не поступалася оригіналу.