За переказами, ватну паличку нібито винайшов у 1923 році Лев Герштензанг (уродженець Варшави, Привіслинський край), який помітив, як його дружина навертає шматочки вати на зубочистки, щоб почистити вуха.

Використання ватних паличок сприяє вштовхуванню та утрамбовуванню вушний сірки всередину вуха, що в результаті може призвести до запалення середнього та зовнішнього вуха. Непоодинокі такі ускладнення, як пошкодження та перфорація барабанної перетинки, кісточок середнього вуха, кровотеча, глухота.

З чим це пов'язано? Використовуючи ватні косметичні палички Для «чистки» зовнішніх слухових проходів, пацієнт значною мірою не тільки видаляє сірку з областей, що прилягають до барабанної перетинки, а й «забиває» її туди, самостійно створюючи сірчані пробки.

Ватні палички, за однією з версій, винайшов американець польського походження Лео Герстензанг, за деякими даними, у 1923 році року. Вже в 1926 році він почав масовий випуск паличок під маркою Q-Tips, проте чищення вух було лише одним із способів їх застосування.