Лезгіни (лезгіяр) відносяться до корінним народам Кавказу. Належить народність до європеоїдної раси та за чисельністю є другим народом республіки Азербайджан. У лезгін яскрава історія та традиції. Багато століть їх називали «ліки», або «ліги».

В даний час терміном "лезгінські народи" (один з варіантів вживання – "лезгіномовні народи") поєднуються 10 близькоспоріднених народностей: агульці, арчинці, будухи, кризи, лезгіни, Рутульці, табасарани, удіни, хіналуги, цахури.

ЛЕЗИ, лезгіяр (самоназва), народ, який живе головним чином на південному сході Дагестану. За даними Перепису населення 2002 року у Росії живе 412 тисяч лезгін. За даними Перепису 2010 року – 473722. Живуть також в Азербайджані (кубинські Лезгіни – Кубинський та Кусарський райони), Казахстані та Туркменії.

Предками сучасних лезгін були численні племена, котрі жили Сході Кавказу (держава Кавказька Албанія). Вже античних джерелах є відомості про кавказькому народі «лезги». До VII ст. відноситься завоювання Кавказької Албанії арабами та поширення серед лезгіномовних народів ісламу.