Нова економічна політика передбачала державне регулювання змішаної економіки з використанням планових та ринкових механізмів. В основі непу лежали ідеї робіт В. І. Леніна, дискусій про теорію відтворення та грошей, принципи ціноутворення, фінансів та кредиту.

в. н. Сто років тому, 15 березня 1921 р., X з'їзд РКП(б) на пропозицію Володимира Леніна прийняв рішення про перехід від продовольчої розкладки до продовольчого податку. Це започаткувало нову економічну політику (непу), що тривала вісім років.

Усього зі зброєю в руках чинили опір владі більшовиків близько 60 000 осіб. Повстали очолив Олександр Антонов, член партії лівих есерів, який активно партизанив у роки Громадянської війни проти більшовиків.

У березні 1921 р. на Х з'їзді партії більшовиків була проголошено нова економічна політика (НЕП). Сутність її полягала у поверненні життя країни за умов мирного часу елементів ринкової економіки, але за обов'язковому державному регулюванні. "Командні висоти" в економіці залишалися у нової влади.