До віку 4-6 тижнів малюк посмішкою відгукується на ласкаві інтонації голосу матері, наближення її обличчя. До 2,5-3 місяців дитина, як правило, починає гулити, наспівуючи повторюючи голосні та гортанні звуки.

Малюк від 2 до 6 місяців вже не просто розглядає брязкальце, Але й намагається її схопити, притягти до себе, тренуючи координацію. Стискаючи її в долоні, він вчиться володіти пальчиками і розвиває поки що слабкі м'язи. Дитина від півроку вже легко утримує іграшку в руках і тягне її в рот, розвиваючи органи смаку.

Формування слуху та зору до народження Чути діти починають ще у період вагітності: загалом – з 17 тижня вагітності, а усвідомлено та чітко – на 27 тижні. Ембріогенез слуху дуже складний, тривалий. Формування зародка внутрішнього вуха починається приблизно на 5 тижні.

Приблизно з 8-10 тижнів у дитини активно розвиваються органи чуття, і він здатний реагувати на ваші дотики, тепло, біль, вібрацію. До 18-20 тижню в нього вже виявляються особливості характеру, а міміка обличчя здатна передавати емоції.