Лунатизм (сомнамбулізм) – це тип парасомнії, порушення поведінки, яке відзначають під час сну. Найчастіше виявляють у дітей віком 3-8 років.. Лунатизм передається у спадок і зазвичай проходить спонтанно у підлітковому віці.
Епізоди лунатизму зазвичай виявляються у першій половині ночі, коли людина перебуває у глибокій стадії повільного сну. Це відбувається приблизно після 2-х годин з моменту засинання. За одну ніч може статися кілька епізодів, кожен із яких триває від 30 секунд до 30 хвилин.
Причинами можуть бути: стресові та конфліктні ситуації, неврози, нейроінфекції, різні отруєння, черепно-мозкові травми, епілепсія, навантаження на ЦНС при навчанні та при емоційному напруженні. Дебютує лунатизм у віці 3-4 років, але частіше страждають діти віком від 5 до 10 років. До 15 років лунатизм зазвичай минає.
Лунатизмом страждає 2–4% дорослого населення, приблизно чверть з них хворіє з дитинства, решта набула цієї недуги пізніше. Чому сомнамбулізм в одних із віком проходить, а в інших немає, неясно. Фахівці не одне десятиліття намагаються зрозуміти, які причини викликають лунатизм.