Якщо в слові наголос падає на останній голосний -а, то приставка пишеться через -і. Друге правило – звернути увагу до змісту слова. Приставка ні- пишеться в тому випадку, коли прислівник означає ні за яких обставин, жодного разу, ні в який час взагалі ніколи. Приставка не пишеться з прислівником разом.
Правильно пишеться разом із приставкою «ні-». Прислівники з прийменниками не вживаються, тому що будь-який привід дещо змінює значення слова, до якого належить. Написання «колись» у тому сенсі (тобто, «не було того», «не бути тому») також неправильно.
Прислівник "ніколи» пишеться з буковою «і», коли має негативне значення «жодного разу», «взагалі», «зроду». Наприклад: хлопчик ніколи не бачив море; вона ніколи його не любила; дочка ніколи не радилася зі своєю мамою. В даному випадку -не є приставкою і пишеться разом.
Таким чином, кодифікованим вважається лише роздільне написання лексеми.не пізно». Спираючись на правило, негативна часткане» пишеться у два слова з «пізно», т. к. це прислівник відноситься до обставин (вказує на час).