В Китаї 2,5 тисячі років тому чорне чорнило виготовляли із суміші сажі, рослинної смоли та лужного розчину. Таке чорнило було дуже густим, тому його наносили на пергамент не пір'ям, а пензликами. Після висихання вони легко відокремлювалися від носія, особливо на згинах.

Вперше ручки, які використовували чорнило, з'явились у Стародавньому Єгипті приблизно 3000 року до зв. е. Звичайно, це були ще не ті ручки, у звичному для нас вигляді. Давні єгипетські писарі використовували для письма на папірусі так звані очеретяні ручки.

Перше чорнило із сажі Вони являли собою суміш сажі з водою, а в Єгипті – із соком акації. У Стародавньому Римі археологи знайшли найстарішу чорнильницю, у якої на дні збереглися залишки стародавніх. чорнила – суміш сажі з олією. Пізніше для виготовлення чорнила люди придумали використовувати срібло та золото.

Точніше, це була туш, що мала досить істотний недолік: згодом вона ставала ламкою і відскакувала від паперу на згинах. Крім того, туш була досить густий і погано стікала з пера, можливо, тому на Сході воліли писати (точніше, малювати) ієрогліфи пензликом.