На території Росії можна зустріти Messor structor та denticulatus, на півдні Європи часто можна помітити червоноголових Messor barbarus та чорних Messor capitatus. У всіх регіонах літ женців відбувається навесні, після дощів. Для Росії це кінець квітня-початок травня.

Одним із найдивовижніших явищ мурашиного світу є час літа, що прямує з квітня по жовтень, коли майже всі види мурашок, за рідкісним винятком, вирощують крилатих особин в особі самок і самців, у майбутньому відправляючи тих із мурашника в політ.

За спостереженнями матки можуть жити 15-20 років. Робітники мурахи 2-5 років. У природі маток у мурашника може бути кілька, кожна їх виробляє потомство протягом 20-30 років, Так що втрата однієї з них не призводить до загибелі колонії.

Шлюбний літ Масовий виліт і спарювання крилатих статевих особин (самок і самців) відбувається з кінця червня до кінця серпня, або на початку осені. У період між виходом із лялечки та спарюванням майбутня матка набирає вагу з вихідних 4 мг до 15,5 мг, в основному за рахунок накопичення жиру.