Термін "Київська Русь" з'являється вперше лише в історичних дослідженнях XVIII-XIX століть. У 860 році («Повість временних літ» помилково відносить його до 866 року) русь здійснює перший похід на Константинополь.

Давньоруська держава утворилася близько 882 р. внаслідок об'єднання новгородським князем Олегом Віщим держав, що умовно іменуються в науці «Новгородським» і «Київським». Столиця: Київ. Самоназви: Русь, Російська земля; «Давньоруською державою» (або «Київській Руссю») воно називається в історичній науці.

Це знак того, що Україна є спадкоємицею однієї з наймогутніших держав середньовічної Європи. У його столиці, яка є столицею сучасною України, почалася історія християнства у Східній Європі, коли 1033 року тому Великий князь Київський Володимир хрестив Київську Русь.

1547 З кінця XV століття назва Росія стало використовуватись у світській літературі та документах Російської держави, поступово витісняючи колишню назву Русь. Офіційний статус він набув після вінчання Івана IV на царство в 1547 році, коли країна стала називатися Російським царством.