Сучасні Паганіні лікарі приписували йому одночасно наявність десятка хвороб. Так: хвороба горла, туберкульоз горла, туберкульоз легень, хвороба серця, пневмонію, ураження бронхів, ревматичний поліартрит, гепатит та порушення функції кишечника – Одночасно!
У статті для «Журналу Американської медичної асоціації» вчений доводить, що музикант страждав рідкісною спадковою хворобою – так званим синдромом Марфана. Вперше цю патологію через 56 років після смерті Паганіні (1782-1840) описав французький педіатр Антоніо Марфан.
Музикант помер у Ніцці, 27 травня 1840 року. Папська курія довго не дозволяла поховати його в Італії через спосіб життя. Два місяці забальзамоване тіло лежало у кімнаті, ще рік – у підвалі його будинку. Його кілька разів перезахоронювали, і через 36 років Нікколо Паганіні знайшов спокій у Пармі.
Виснаження було настільки сильним, що він не міг взяти в руку смичок, його сил вистачало лише на те, щоб перебирати пальцями струни скрипки, що лежала поруч. Нікколо Паганіні помер у Ніцці 27 травня 1840 року.