Штучні супутники Землі широко використовуються для наукових досліджень та прикладних завдань, а також в освіті (у світі стали масовим явищем так звані «університетські» ШСЗ) та хобі — радіоаматорські супутники.

Супутники допомагають помітити глобальні зміни, зокрема кліматичні, за допомогою вимірювання рівня моря або танення льодовиків. Вони дозволяють контролювати нафтовидобуток у віддалених районах, знижуючи витрати аналітичних компаній на розвідку. Допомога при стихійних лихах також є важливим фактором.

Штучні супутники Землі використовуються для вирішення різних завдань: розрізняють військові, дослідні, метеорологічні, навігаційні супутники, супутники зв'язки, біосупутники і т. д. В даний час на навколоземних орбітах знаходиться близько півтори тисячі діючих супутників.

Військовий супутник – Це штучний супутник Землі, що використовується для військової цілі. Найбільш поширеними місіями є збір розвідувальних даних, судноплавство та військова зв'язок. Перші військові супутники займалися фоторозвідкою.