Табасаранці один із корінних народів Дагестану. Живуть вони компактно у південно-східній частині республіки у Табасаранському, Хівському, частково у Дербентському районах. На півночі їхніми сусідами є даргінці, на півдні – лезгіни, на заході – агули, на сході – азербайджанці. У 2009 році Табасаранському району виповнилося 80 років.

На формування табасаран вплинули азербайджанська, арабська, перська, російська культури, що внесло у життя та традиції кавказького народу неповторні особливості. На весь світ славляться автентичні табасаранські килими: вироби промислу, що зародився півтори тисячі років тому, сьогодні виставлені в музеях усього світу.

Табасаран (Табасарань), також Табристан, Табарсеран, Табарсалан, Таваспарк, Таваспаран – історична та географічна область (провінція) в Південному Дагестані, основне населення табасарани та лезгіни. На заході межує з Агулом, на півдні з Кюрою, на півночі та північному заході з Кайтагом, на сході з Дербентом.

Табасаранський мова (таб. раніше: Іхь чӀал, совр.: Табасаран чӀал) — одна з північно-східних мов лезгінської групи дагестаномовних народів, поширена серед табасаранів, що традиційно проживають у Хівському та Табасаранському районах Дагестану.