У ряді випадків неповнолітній, який досяг 16 років, може отримати повну дієздатність і бути прирівняним за всіма своїми правами до дорослого. У цьому випадку він не тільки може самостійно здійснювати будь-які угоди, а й сам несе повну матеріальну відповідальність за будь-які свої дії чи рішення.

Громадянська дієздатність – здатність громадянина своїми діями набувати та здійснювати цивільні права, створювати собі цивільні обов'язки та виконувати їх. За загальним правилом вона виникає у повному обсязі після досягнення 18 років – віку повноліття (п. 1 ст. 21 ЦК України).

Норми Цивільного кодексу свідчать, що неповнолітній може набути повної дієздатності, якщо працює за трудовим договором. Отримавши емансипацію, може розпоряджатися доходами на власний розсуд, здійснювати угоди, мати правничий та обов'язки у підприємництві.

Неповнолітній, який досяг шістнадцяти років, може бути оголошений повністю дієздатним, якщо він працює за трудовим договором, у тому числі за контрактом, або за згодою батьків, усиновителів чи піклувальника займається підприємницькою діяльністю.