Розповідь може йти як від третьої особи, так і від першої, і для неї характерні такі елементи як зав'язка (початок події), розвиток дії та розв'язка (підсумок події, що описується). Оскільки розповідь – текст подієвий, його мовна особливість — велика кількість дієслів і ланцюжковий розвиток дії.

Оповідання, На відміну від опису, являє собою зображення подій або явищ, що відбуваються не одночасно, а наступних один за одним або обумовлюють один одного. Найбільш, мабуть, короткий у світовій літературі приклад тексту оповідання – знаменита розповідь Цезаря: «Прийшов, побачив, переміг».

Оповідання: автор у тексті просто розповідає про певні події в їхній хронологічній послідовності або про якісь факти. Типова композиція: зав'язка, розвиток дії, кульмінація та розв'язка. Міркування: автор у тексті наводить якусь думку, ідею, і намагається цю ідею довести, або спростувати

Ціль міркувань – Довести істинність будь-якого положення (тези). Основою міркування є причинно-наслідкові відносини, докази. У міркуванні виділяються тези та докази (аргументи). Між тезами та аргументами (доказами) встановлюються логічні та граматичні зв'язки.