Радіотерапія, променева терапія, радіаційна терапія, радіаційна онкологія – лікування іонізуючою радіацією (рентгенівським, гамма-випромінюванням, бета-випромінюванням, нейтронним випромінюванням, пучками елементарних частинок з медичного прискорювача). Застосовується в основному для лікування злоякісних пухлин.

Променева терапія (радіотерапія) є загальноприйнятим безпечним та ефективним методом лікування злоякісних пухлин. Переваги даного методу для пацієнтів є незаперечними. Радіотерапія забезпечує збереження анатомії та функції органу, покращує якість життя та показники виживання, зменшує больовий синдром.

Променева терапія застосовують і для того, щоб покращити якість життя пацієнта з невиліковною хворобою. Наприклад, щоб зменшити тиск пухлини на спинний мозок чи великі судини чи відновити функцію ковтання.

Чим відрізняється променева терапія від радіохірургії? Принципово обидва ці методи належать до методів дистанційного опромінення. Променева терапія (радіотерапія), В основному, проводиться за багато сесій (так званих фракцій) протягом декількох тижнів. Радіохірургія проводиться за одну фракцію.