Склад та властивості Насіння гірчиці містить жирне масло, білок, фосфор, калій, магній, кальцій, залізо, цинк та натрій. У гірчиці містяться вітаміни В1, В2 і вітамін Е. Корисні і листя цієї рослини, вони багаті на вітаміни А, В1, С, В2, РР, солями кальцію і заліза.

Гірчиця стимулює апетит, сприяє виробленню слини та шлункового соку, покращує травлення та обмін речовин. Приправа полегшує травлення білків і розщеплює жири. Користь для організму гірчиці очевидна при використанні спеції від головного болю. Вона заспокоює нервову систему та усуває болі.

Якщо є її кожен деньвона допоможе нормалізувати рівень глюкози в крові. У дослідженні рекомендують вживати її як добавку до їжі, приправи під час приготування страв або як заправку. Насіння гірчиці є багатим джерелом мінералів, таких як кальцій, магній, фосфор та калій.

Ізотіоціанати (гірчичні масла) утворюються із суміші речовин, що містяться в рослині, у присутності води. Під дією ферменту мірозинази вивільняються їдкі сірчисті сполуки, якими обумовлений пекучий смак гірчиці.