Хмари складаються з дрібних крапель рідкої води та/або кристалів водяного льоду, званих хмарними елементами. Краплі хмарні елементи спостерігаються при температурі повітря у хмарі понад –10 °C. При температурі повітря у хмарі від −15 до −10 °C хмара має змішаний склад (краплі та крижані кристали).

З хмарністю пов'язане випадання опадів, їхній вигляд, інтенсивність, тривалість, різні атмосферні явища, іноді небезпечні (шквали, смерчі тощо). Велика залежність авіації від хмар. При спостереженнях за хмарністю визначають її кількість, вид та висоту нижньої межі.

1) водяні (рідкокропельні), перебувають з крапель води. При негативних температурах вони складаються із переохолоджених крапель; 2) крижані (кристалічні), перебувають із крижаних кристалів; 3) змішані, перебувають із суміші переохолоджених водяних крапель та крижаних кристалів.

Хмари падають! Тільки це падіння настільки повільне, що достатньо найслабшого висхідного руху повітря, щоб не тільки утримати хмара від падіння, а й підняти його вгору. На замітку, з тієї ж причини тримаються в повітрі і порошинки, хоча їх вага може бути більша за вагу повітря в тисячі разів!