Часто склад вермікуліту не відповідає своїй формулі – до нього додають різні домішки. Основні компоненти: SiO2 (33-45%), AI2O3 (6-18%), FeO (1-3%), Fe2O3 (5-17%), MgO (14-30%), H2O (5-18%). CaO, K2O, NiOi, TiO2, MnO, Na2O та інші домішки.

Хімічний склад вермікуліту відповідає приблизній формулі (Mg+2, Fe+2, Fe+3)3 [(AlSi)4O10]·(OH)2·4H2O. Однак вермікуліт рідко відповідає загальній формулі та зазвичай містить домішки.

Використання вермікуліту у садівництві – відмінний спосіб покращити структуру ґрунту: підвищити його аерацію та вологоємність, а також вміст у ній поживних речовин. Вермікуліт – це природний мінерал, що утворюється внаслідок вимивання та вивітрювання біотитової слюди.

Вермікуліт при додаванні в ґрунт, дозволяє значно покращити структуру ґрунту: підвищити аераційні властивості важких глинистих ґрунтів, збільшити вологоємність легких піщаних ґрунтів. За рахунок нейтрального показника pH вермікуліт дозволяє дещо знизити кислотність ґрунту та загальмувати процеси засолення ґрунту.