Найціннішою серед кислот, що містяться в салі, є арахідонова кислота – поліненасичена жирна кислота, що володіє цілим спектром корисних дій, воно покращує роботу головного мозку, серцевого м'яза, благотворно впливає на роботу нирок та покращує склад крові, виводячи з неї надмірну кількість …
Ідеальним буде продукт без м'ясних прожилок. Дієтолог пояснила чому – тому що саме у таких шарах м'яса можуть бути небезпечні мікроорганізми, які не зникнуть після соляної лазні. Вбити паразитів можна, лише піддавши сало термічної обробки – зваривши або прокоптивши при високій температурі.
Корисні властивості сала: Сало багате на жиророзчинні вітаміни A, E і D, і, головне, воно не буває радіоактивним і не містить канцерогенів. У свинячому салі є арахідонова кислота, яка відноситься до ненасичених жирів і є однією з незамінних жирних кислот.
Найсмачнішими визнані шматки сала з бічний частини та зі спини тварини. У салі можуть бути прошарки м'яса. Обережніше з ними! Сало з м'ясом добре купувати для запікання, смаження, але бажано не для засолювання.