Australopithecus від лат. australis «південний» + ін.-грец. πίθηκος «мавпа») рід викопних вищих приматів, що мали ознаки прямоходіння та антропоїдними рисами в будові черепа, чий хронологічний період (як роду) визначається від 4,2 до 1,8 млн. років тому.

Останки австралопітека вперше виявлено у 1924 році на території ЮАС (у пустелі Калахарі). Слово «австралопітек» перекладається як «південна мавпа», так як цей вид знайдено у Південній Африці.

Головні відмінність цих двох видів – розмір мозку, черепної коробки, зростання, положення тіла, розташування органів, відмінності у будові опорно-рухової системи, спосіб життя та інші характерні відмінності. Людина вміла був набагато розумніший ніж австралопітека. Саме тому його називають вмілим чи розумним. Знаєш відповідь?

Череп австралопітеків схожий на череп шимпанзе. Характерні великі щелепи, масивні кісткові гребені для прикріплення жувальної мускулатури, маленький мозок та велике сплощене обличчя. Зуби австралопітеків були дуже великі, але ікла короткі, а деталі будови зубів більші схожі на людські, ніж мавпи.