«Більшовиками» почали називати після II з'їзду РСДРП групу, яка отримала більшість на виборах до ЦК партії. Більшовики прагнули створити партію професійних революціонерів, меншовики ж побоювалися криміналізації партії та схилялися до легітимних методів боротьби з самодержавством (реформізмом).
Більшовики та революція Суть більшовизму проста — розпалити революцію повсюдно, не обираючи часу, не зважаючи на політичну ситуацію та інші історичні реалії. Хто проти, той ворог [народу], а з ворогами розмова коротка – вони підлягають терміновому і беззастережному знищенню.
Серед нововведень виділимо наступні: виключення з алфавіту літер Ѣ (ять), Ѳ (фіта), I («і десяткове») та заміна їх відповідно на Е, Ф, І; виключення твердого знака (Ъ) на кінці слів та частин складних слів, але збереження його як розділовий знак; заміна у родовому або знахідному відмінках закінчень …
У більшовиків був світлий образ можливого та бажаного світу. У них була ідея, залізна воля, енергія та віра у свою перемогу. Тому народ їх і підтримав, і вони перемогли. Варто зазначити, що ідеї Леніна про необхідність взяти владу, висловлені ним у «Квітневих тезах», викликали нерозуміння в лавах більшовиків.