Ткачики вважаються майстерними будівельниками гнізд, які ніби ткуть із листя та рослинних волокон. Ці гнізда часто бувають різних форм. Справжні ткачі здатні «ткати» їх навіть у неволі.

Ткачики – виключно зерноїдні птахи, у природі вони харчуються зернами та насінням диких трав, а культурних ландшафтах охоче годуються на полях зернових культур. У зв'язку з величезним розміром зграй та загальною чисельністю всіх видів ткачиків вони відіграють помітну роль кругообігу речовин.

Центром зародження сімейства ткачикових вважають Африку. В даний час мешкають як на території Африки, так і Євразії та Океанії, переважно у тропічних та субтропічних широтах. Селяться на відкритій місцевості: у степах, саванах, пустелях та напівпустелях, у горах. Деякі види селяться поруч із людиною.

Найвправніший будівельник серед пернатих – ткачик. Будівництвом гнізда займається самець. Він обирає гілочку – основу для майбутнього гнізда, Найтоншу і іноді над водою – щоб хижакам було важко його дістати, і починає вити.