👥 Чехов провів, за власними словами, повний перепис населення Сахаліну, заповнивши близько 10 тисяч статистичних карток. Він зібрав величезну кількість документального матеріалу про працю, побут сахалінських каторжників та місцевих жителів, про тюремних начальників та чиновницьке свавілля.
на Сахаліне А. П. Чехів пробув 3 місяці та два дні та протягом цього часу вів напружену роботу вченого, лікаря, письменника, громадського діяча. Він виходив і об'їздив не одну сотню верст і зробив докладний перепис майже всього сахалінського населення, що заповнив сам на основі особистих бесід близько 10 тисяч карток.
П. Чехов поїхав на Сахалін, щоб на власні очі побачити, що відбувається з засудженим, якого відправили подалі від суспільства. Чехів був обурений тим становищем, де опинилися ці люди. Життя у стінах, без природи, без людей, без вітчизни, без здоров'я та їжі – цілком безглузде існування.
Письменник здійснив цивільний подвиг – відвідав каторжний острів Сахалін і написав про нього «книгу гніву та смутку». Думка про таку подорож дозріла у Чехова давно. 21 квітня 1890 року він вирушив у свій тривалий і важкий шлях.