Селянська реформа 1861 року спричинила за собою скасування кріпосного права та на національних околицях Російської імперії. 13 жовтня 1864 був виданий указ про відміну кріпосного права в Тифліській губернії, через рік він був поширений з деякими змінами на Кутаїську губернію, а в 1866 – на Мегрелію.

Найважливішим становищем селянської реформи 1861 року було те, що кріпаки селяни здобули особисту свободу. Щоправда, скасування кріпосного права не задовольнила багатьох, оскільки земля залишилася у володінні поміщиків, і селянам треба було викуповувати її за дуже невигідних собі умовах.

Вона передбачала: знищення особистої залежності селян за збереження всієї землі у власності поміщиків; надання селянам певної кількості землі, за яку вони зобов'язані будуть платити оброк або відбувати панщину, і згодом — права викупу селянських садиб (житловий будинок та господарські послуги).

Відрізки (укр. відрізки) — насильно відрізані від селянських наділів землі на користь поміщиків під час проведення селянської реформи 1861 року.