Для того, щоб визначити ступінь спорідненості, необхідно порахувати кількість народжень між людьми. Наприклад, між онукою та бабусею 2 народження; відповідно вони родичі 2-го ступеня.

Членами сім'ї фізичної особи першою ступеня спорідненості вважаються його батьки, чоловік чи дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім'ї фізичної особи другою ступеня спорідненості вважаються його рідні брати та сестри, її бабуся та дідусь з боку матері та з боку батька, онуки.

По прямій лінії враховується спорідненість першою ступеня (батьки та діти) та другий ступеня (Дідусь, бабуся та онуки). А по бічній лінії – спорідненість другий ступеня (повнорідні та неповнорідні брати та сестри).

Тональності другий ступеня спорідненості для мінору Тоніки мажорних тональностей збігатимуться з такими ступенями (запам'ятовуємо): I (одноіменний мажор), II (Проста друга), IIb (друга знижена), IV (мажорна субдомінанта). Наприклад, до мінора це будуть такі «двоюрідні родичі»: C-dur, D-dur, Des-dur і F-dur.